Vitaminok hajhullás ellen? – Íme a legjobb hajerősítő tápanyagok!

Sokan ismerik a tényt, miszerint ha genetikád alapján kopaszodásra vagy ítélve, akkor bizony nincs menekvés és a legjobb esetben is késleltetni tudod a folyamatot. Ez igaz is, azonban nem árt tudni, hogy a legtöbben életmód és környezeti tényezők miatt kopaszodnak idő előtt. Ebben pedig leginkább a nem megfelelő táplálkozás okozta vitaminhiány a felelős.

Korábban már írtunk a haj és a táplálkozás összefüggéséről. Most pedig konkrétan a haj és szakáll erősítéséért felelős vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket mutatjuk be.

Tabletták, vagy természetes vitaminforrások?

Rögtön legelőször kezdjük a legfontosabbal! Habár egyszerűbb tablettáket szedni, de tudnunk kell, hogy ezek a mikrotápanyagok megfelelően csak valódi élelmiszerből bejuttatva működnek! Számos hajerősítő vitaminkészítmény kapható a piacon, ezek mindegyike azonban mesterséges, úgynevezett “szintetizált vitamint” tartalmaz. A gyártók ezeket a mesterséges, főként Kínából származó vitaminporokat használják a tablettákban, sajnos még a legerősebb marketinggel ellátott termékek esetében is.

A tabletta formájában bevihető vitaminok biohasznosulása elenyésző, a természetes vitaminokhoz képest mindössze 1-3%. Ráadásul ezek nem tartalmazzák a vitaminokat kiegészítő fontos fitonutrienseket és flavonoidokat, ellenben a vesét és a májat terhelik. Ezek fényében érthető, hogy a különböző hajerősítő tabletták miért nem használnak szinte soha nem. Éppen ezért javasoljuk, hogy a hajerősítő vitaminokat a változatos étrenddel juttasd szervezetedbe! Ezért mindegyik fontos tápanyaghoz megnevezzük a legjobb természetes forrásait is.

A hajerősítő vitaminokat érdemes természetes úton a szervezetbe juttatni
A természetes forrásból szárazó tápanyagok hatása sokkal jobb a tablettáknál. Ez különösen igaz a hajerősítő vitaminokra.

B5-vitamin

A B-vitaminok közül is kíváltképpen a B5-vitamin, azaz a pantoténsav erősíti és táplálja a hajat. Ez a mikrotápanyag szabályozza a faggyútermelést, és aktiválja a hajhagyma anyagcsere-folyamatait. De segít a gyulladások kivédésében és általánosan egészségesen tartja a fejbőrt. A legtöbb B5-vitamin a tojássárgájában, a diófélékben, a napraforgóban, az avokádóban és a hüvelyesekben található. 

A-vitamin

A retinol néven is ismert tápanyag a bőr és a hajszálak fejlődésében játszik fontos szerepet. Biztosítja a megfelelő ütemű hajnövekedést, hatására a haj sima és bársonyos lesz. Az A-vitamin – hétköznapi nevén retinol- legfontosabb forrásai a tojássárgája, tengeri halak, vaj, margarin, illetve a szervezet a béta-karotint tartalmazó zöldségekből és gyümölcsökből, mint a kaliforniai paprika, sárgarépa, spenót, sütőtök, sárgabarack is képes előállítani A-vitamint.

H-vitamin (biotin)

A biotin – ami annak ellenére, hogy a B-vitamin család egyik tagja, H-vitaminként is neveznek –  hiánya felelős az idő előtti kopaszodásért. Ennek a vitaminnak hiánya töredezetté teszi a hajat és sok esetben foltokban hulló haj tüneteit okozza, ezen kívül felgyorsítja az őszülést is. Legfontosabb forrásai a mogyoró, mandula, tojássárgája, gomba és a diófélék.

C-vitamin

A C-vitamin az egyik legerősebb antioxidánsként védi a sejteket, növeli a haj ellenálló képességét és segíti a vas felszívódását, mely a haj egyik fontos építőeleme. A legtöbb C-vitamint a citrusfélékben (citrom, narancs, grépfrút), a paprikában, eperben, kiviben, a csipkebogyóban, a káposztában, karfiolban, cukkiniben és gesztenyében található.

Vas

A vashiány az egyik leggyakoribb oka a hajhullásnak. A kutatók megállapították, hogy a vashiányos vérszegénységben szenvedő kilenc beteg közül nyolcnak telogén hajhullása volt. Az ő esetükben a ferritin (a szervezetben a vas és a fehérje kötődéséért felelős) szintje messze alacsonyabb volt, mint a hajpanaszokkal nem küzdők esetében. A vas talán a legfontosabb ásványi anyag amit feltétlenül fogyasztanod kell, ha hajaddal problémák vannak. Legjobb természetes forrásai között szerepel a mák, szezámmag, kesudió, lencse, spenót, tojás.

Szelén

Hiánya esetén gyengül az immunrendszer, gyakorivá válnak a fertőzések, hullik, illetve lassan nő a haj. A legjobb szelénforrás a brazil dió, hiszen már napi 1-2 brazil dió fedezi a napi szelénszükségletet. A brazil dión kívül a zabpehely, kesudió, a teljes kiőrlésű búzakenyér és a napraforgómag is nagy mennyiségben tartalmaz szelént.

Cink

cink az immunrendszer fontos nyomeleme, az anyagcsere nélkülözhetetlen tápanyaga, több mint 200 féle enzim alkotója. Gyulladásgátló hatású. Fontos a bőr és haj egészségének megőrzésében, hiánya esetén elvékonyodik és hullik a haj. A cinkhiány bizonyítottan hajhullást okozhat. Főként állati eredetű élelmiszerek, így pl. a marhahús, a tej és a halak tartalmaznak cinket, vegetáriánusok zabpehely, mák, tökmag, kesudió, napraforgómag fogyasztásával vihetik be.

Összegzés

Habár egyszerűbb lenne mindenféle hajerősítő vitaminokat ajánlani de az igazság az, hogy megfelelően változatos étrend nélkül ezek hatása minimális. Ezért érdemes táplálkozásodban fókuszálni az természetes eredetű A és B-vitaminokra, a vasra és a fent leírt további mikrotápanyagokra. Azt is kijelenthetjük, hogy a legtöbb hajerősítő tápanyag a magvakban és a tojásban található, de fontos a tökfélék, különösen a sütőtök és a friss zöldségek, valamint a levelesek (pl spenót) rendszeres fogyasztása.

Ha a téma érdekel olvasd el az Így táplálkozz az erős hajért és szakállért című cikkünket, valamint nézz bele az FÉRFIHAJ magazin Egészség rovatába. Érdemes követned Facebook oldalunkat is további tippekért.